مکان های دیدنی اصفهان pdf

مسجد پادشاه

image

این مسجد زیبا با موزائیک های آجری با رنگ آبی و نسبت های مطلوب آن , یک بنای بصری خیره کننده را در راس عرصه با اهمیت اصفهان شکل می‌دهد . از زمان تشکیل داد آن 400 سال پیش بی سابقه است , این سازه تحت عنوان بنای یادبود فرمانروا پاد شاه عباس اول و دستاوردهای سلسله صفوی جای‌دارد . گنبد تاج گذاری این مسجد در سال 1629 , آخری سال سلطنت سلطان عباس به آخر رسید .

image

اگرچه هریک از قسمت های مساجد یک شاهکار است , البته این همبستگی در طراحی کلی است که جلوه ای ماندگار از خود به جا می گذارد , و قرار به چنگ آوردن درگاه ورودی فراوان عکاسی از مواقعی است که به جهت رابطه اضافه با شرایط آن در مربع است تا با هدف ها معنوی مسجد . تلاش این پورتال در درجه اولیه زینتی بود , و یک نقطه مقابل را به پرتال قیصریه در ورودی محل ورود بازرگان ارائه می داد . سنگهای بنیادی مرمر سفید از اردستان است و خویش پورتال هم به ارتفاع 30 متر با تزئینات باشکوه معراشی کاشی ( موزائیک هایی با نقوش هندسی , نقوش گل و خوشنویسی ) توسط ماهرترین هنرمندان بعد از ظهر تزئین شده است . کارخانه های مالامال زرق و برق دربرگیرنده قالب های پیچیده ای از استالاکتیت در یک الگوی آشیانه زنبوری است . هر پانل برو به وبلاگ من دارنده طراحی پیچیده و یگانه است . فعالیت بر روی این بنای باشکوه در سال 1611 شروع شد و چهار سال به طول انجامید . عدم تطابق عمدی در تقارن ظاهری خویش , بیان کنده خضوع هنرمند در قبال پروردگار است .

اگر چه این پورتال برای روبرو شدن با میدان تاسیس شده است , ولی این مسجد در سمت مکه متمرکز شده است , بدین ترتیب یک راهرو کوتاه و زاویه دار برای اتصال میدان و ایوان داخلی تاسیس شده است و بدین ترتیب هرگونه صلاحیت زیبایی شناختی درخصوص این سوء به کار گیری از منکر است . در درون ایوان استخر برای وضو گرفتن مراسم و چهار حیاط اجبار شده موجود هست . دیوارهای تراس حاوی نفیس ترین حیاط های غرق شده است که به رنگ هفت رنگ ( کاشی های نقاشی شده ) به رنگ آبی و زرد عمیق تاسیس شده است . هر حیاط به یک پناهگاه طاقی منتهی می شود . پناهگاه های شرقی و غربی با نقوش گل علی الخصوص در یک دورنما آبی پوشیده شده اند .

پناهگاه حیاتی از روش ایوان جنوبی وارد شده شده است . شایان ذکر است چکیده آرام را برای نشستن و اندیشه درباره ی غنای سقف گنبدی , پیدا کنید که الگوی گل رز طلایی آن ( سبد گل ) با محاصره ای از محور موزائیک های شلوغ در یک دور‌نما آبی رنگ عمیق احاطه شده است . سقف داخلی آن 36 . 3 متر ارتفاع دارااست , البته نمای بیرونی بجهت دو لایه دو لایه گزینه به کار گیری در تشکیل داد و ساز , تا 51 متر هم می‌رسد . فضای توخالی در بین مسؤول صدای بلندگوهای بلند شنیده شده هنگام پا زدن بر روی سنگهای سنگ گلیم بافت سیاه در زیر راءس گنبد است . اگر‌چه محققان تا به امروز 49 مداح را اندازه گیری کرده اند , تنها حدود 12 زمینه از گوش انسان شنیده می گردند - بیشتراز میزان کافی که یک بلندگو در سراسر مسجد شنیده شود . سنگ مرمر و منبر ( منبر یک مسجد ) هم به زیبایی تزئین شده‌است .

پناهگاه حیاتی مناظر فوق العاده ای از دو مناره فیروزه ای برفراز درگاه محل ورود ارائه می دهد . هر کدام از آنها با طراحی بالکن ها و خطاطی هندسی سفید محاصره شده اند که در آن اسم های محمد و علی تقریباً به طور بی غایت تکرار می شوند . در شرق و غرب پناهگاه مهم ایوان دو معلم واقع شده‌است . هر دو با تزئینات باشکوه آن از کاشی های سایه دار فیروزه ای , نمای خیر از گنبد اساسی ارائه ارائه میکنند .

مسجد جامع

مجتمع جام جم موزه ای حقیقی از معماری اسلامی است که در عین حال کماکان به عنوان یک مکان مالامال عبادت فعالیت می کند . با اکران شایسته ترین مواقعی که نه قرن عملکرد هنری و مذهبی نتایج کرده است , از نازکی هندسی سلجوقیان گرفته تا پالایش بخش اعظم گلهای زمان صفویه , یک مشاهده بازپرداخت زمان صرف شده برای بررسی جزئیات - یک ستون حک شده ریز حک شده , معرق دقیق , خشت کاری بدون نقص . این اصلی ترین مسجد کشور ایران با بیش از 20 , 000 متر مربع است.

اعتقادوباور بر این است که فعالیت های مذهبی در‌این وبسایت به زمانه زرتشتیان ساسانی گشوده می‌شود و اولین مسجد بزرگ در سده های یازدهم میلادی توسط بنیادهای محل عبادت بوسیله سلجوقیان تاسیس